Takéto vyhlásenie si vypočuli Američania z úst kalifornského guvernéra Gavina Newsoma. Na tlačovej konferencii tak reagoval na správy zdravotného experta Zekeho Emanuela, že sa koncertov nedočkáme skôr ako na jeseň v roku 2021.
Guvernér tvrdí, že kým nebudú mať občania kolektívnu imunitu alebo nebude vyvinutá vakcína proti koronavírusu, s hromadnými akciami to nevidí optimisticky. Už teraz sa mnohí zmierujú s tým, že podujatia s množstvom ľudí – kultúrne, spoločenské či športové – budú to posledné, čo sa bude v mnohých krajinách uvoľňovať. Je ťažké si však predstaviť, že by tak malo byť najskôr až budúci rok.
Mnohé kapely už preložili svoje koncerty a celé turné na jeseň či zimu 2020. Hrozí tak opäť masové prekladanie a rušenie koncertov.
Tá lepšia správa je, že sa naprieč celým svetom momentálne pracuje na 78 vakcínach na koronavírus, resp. chorobu COVID-19, z toho pri piatich sa už začali klinické testy a niektoré zdroje hovoria, že s väčším testovaním by sa mohlo začať už v septembri. Blízko k vyvinutiu vakcíny sú aj slovenskí vedci. Pravdepodobný scenár však je, že sa vakcíny nedočkáme skôr ako na jar 2021.
Lichotivé správy pre organizátorov koncertov či kapely však nevyšli ani z prieskumu, ktorí robili medzi Američanmi. Podľa neho sa viac ako polovica ľudí, ktorí doteraz zvykli chodiť na koncerty, bude po odznení pandémie báť ísť znovu na akciu a bude trvať nejaký čas, kým sa znovu rozhodnú kúpiť si na nejakú lístky.
Opýtaných bolo 1000 ľudí a z nich 47 percent bude mať dlho strach ísť na hromadné podujatie a 44 percent tvrdí, že sa zúčastní menej akcií ako zvykli doteraz. 56 percent ľudí dokonca povedalo, že si lístok na nejaký koncert kúpia najskôr až niekoľko mesiacov (alebo aj nikdy) po tom, čo sa indoorové koncerty opäť povolia.
Avšak nie je všetko také pesimistické. 46 percent z opýtaných tiež povedalo, že si budú koncerty vážiť viac ako predtým a 53 percent pociťuje potlačenú túžbu ísť na udalosti, ktoré majú radi.
Zdroj: loudwire.com, ultimateclassicrock.com