Meno Radek Kopel mnohým určite niečo hovorí. Za všetky kapely a projekty, s ktorými sa jeho meno spája, spomeniem aspoň českú kapelu Napalmed, v ktorej donedávna aktívne pôsobil. Do redakcie sa nám dostalo najnovšie CD formácie ESM, ktoré nesie príznačný názov nESMysl.
Áno, aj za týmto projektom stojí Radek Kopel a či ide len o lenivosť rozpisovať EINE STUNDE MERZBAUTEN, alebo tieto dva projekty nesúvisia, to vám s určitosťou povedať neviem. Pri tomto projekte si vlastne nemôžete byť istý ničím. Ani tým, či sú Radekovi kolegovia skutoční.
Album oficiálne vyšiel ešte v roku 2017, do našej redakcie sa ale dokotúľal až nedávno. Žánrovo kapela sľubovala avantgarde jazz free improvisation experimental noise. Ja by som ale druhé slovíčko pokojne vypustil a posledné napísal veľkými hrubými písmenami.
Otvoríte obálku a v nej je CD. Klasika? Nie tak celkom. Toto CD je pripevnené na plastovom vrchnáku (z horčice?). Z druhej strany je na vrchnáku čiernou fixkou nedbalo načmárané ESM. Za to priamo na nosiči je potlač, ktorá je podľa priloženej správy oficiálnou grafikou tohto albumu. Už pri čítaní rozhádzanej a veľmi svojsky napísanej správy som bol dosť skeptický. CD som teda do prehrávača vkladal s malou dušičkou.
Priznám sa, že som si celkom vydýchol, keď ma prehrávač informoval, že na nosiči sa nachádzajú len tri skladby. To som ale ešte nevedel, že ich celkový hrací čas je takmer sedemdesiat minút. A hlavne som netušil, čo ma čaká v jednotlivých skladbách.
Úvodná osemminútová HlaSlova bola z tejto trojice asi najlepšie stráviteľnejšia. Nezmyselné slovné spojenia prelínajúce sa v náhodnom trojhlase cez stereo bez akéhokoľvek hudobného podkladu. Áno, čítate dobre, táto stopa bola najlepšie stráviteľnejšia. Nasledovali totiž dva polhodinové opusy Svět L.O.M. a Živě/Mrdvě v štúdiu Pon Terex, kde sa páni hrajú so zvukmi, no hlavne s hlukmi.
Je to prehliadka spätných väzieb, kvílenia v najrôznejších frekvenciách a šumov, doplnená o náhodné údery na bicie. Miestami máte pocit, že niekto nahral manuálne ladenie starého rádia. Obe (nazvime ich teda) skladby opomínajú akúkoľvek komplexnosť. Trpezlivo čakáte, kedy sa tieto nekonečné ruchy zmenia na hudbu. Bezúspešne. Sem-tam sa v kúsku Svět L.O.M. možno mihnú sekundové záblesky melodiky, no stratia sa rýchlejšie, než by ste ich stihli začať aktívne vnímať.
Kapela sa hrá s hlukom a ruchom rovnako, ako sa hrá so slovami. Celý čas necháva poslucháča v neistote a napätí, či sa predsa len neobjaví niečo zmysluplné. Toto predsa nemohol nikto naozaj vydať. Ale ako samotný názov albumu nESMysl napovedá, neobjaví a mohol. Na toto sa nechytá ambient, seriálna hudba, dodekafónia, atonálna hudba, punktualizmus ani aleatorika…
Predstavte si farebnú šmuhu na bielom plátne či povestný banán prilepený páskou o stenu. Abstraktné umenie predávané za státisíce. Ja som takémuto umeniu nikdy nerozumel ani neprišiel na chuť. Formácii ESM sa podarilo presne takéto umenie dokonale preniesť spred očí do uší.
Ak vás zaujíma, ako znie abstraktné umenie vo svojej audio podobe, skúste si tento počin pustiť a ohodnotiť ho. Ja si ho hodnotiť nemôžem dovoliť, pretože mu nerozumiem. Ak sa ale rozhodnete vypočuť si tento nESMysl, pamätajte, že som vás varoval.