Eddie The Head, Snaggletooth, Vic Rattlehead či Chaly… To všetko sú mená, ktoré poznáme rovnako dobre ako mená členov kapely (niekedy možno aj lepšie) a berieme ich ako stálych členov konkrétnych formácií. Niektoré symboly a postavy sú s kapelami síce úzko späté, ale keďže im nebolo dané konkrétne meno, možno ich ako maskotov ani nevnímame.
Najlepším príkladom sú azda humanoidní vlci prítomní na grafikách kapely Powerwolf. Prípadne draci, ktorí neodmysliteľne patria k všetkým odnožiam kapely Rhapsody, či vlci sprevádzajúci Sonatu Arcticu väčšinou ich kariéry. No niekedy naopak dostanú maskoti mená natoľko všeobecné, že tak svojich maskotov nazýva hneď niekoľko kapiel. A takých i takých nájdete aj v našej dnešnej časti.
Väinämöinen (ENSIFERUM)
Väinämöinen je poloboh. Je to hrdina fínskeho folklóru a zároveň ústredná postava fínskeho národného eposu Kalevala. Jeho meno pochádza z fínskeho slova väinä, čo znamená stojatá voda. Je opisovaný ako starý a múdry muž so silným, magickým hlasom. Nečudo, že práve túto postavu si za svojho maskota zvolili fínski folkmetalisti Ensiferum. V rôznych vyobrazeniach ho nájdete na väčšine obalov nahrávok tejto kapely.
Fangface (GAMMA RAY)
Určite si každý z nás pamätá na album Walls Of Jericho od kapely Helloween. Spieval na ňom Kai Hansen. Viete si vybaviť aj jeho obal? Uvedomili ste si niekedy, že postava, ktorú na ňom vidíte, sa objavuje vlastne na všetkých grafikách Hansenovej kapely Gamma Ray?
Maskot Fangface je inšpirovaný rovnomennou halloweenskou maskou, ktorá bola v Spojených štátoch v roku 1977 kasovým trhákom. Do Nemecka ju priviezol Piet Sielck (Iron Saviour) a ukázal ju Hansenovi, ktorému sa zapáčila natoľko, že sa Fangface objavil na EP Helloween (1985) aj na CD Walls Of Jericho (1985). Z Fangfacea sa ale stala veľmi rýchlo tekvica menom Jack O‘ Lantern. A tak nič nebránilo tomu, aby si svojho maskota vzal Kai so sebou do Gamma Ray. Na ich grafikách a albumoch sa začal objavovať od štvrtého radového albumu Land Of The Free (1995).
The Grim Reaper (GRAVE DIGGER)
Azda jeden z najviac skloňovaných maskotov na metalovej scéne je The Grim Reaper. Jednoducho povedané smrť. Trochu posmešne sa zvykne hovoriť, že kapely si tohto maskota vyberajú veľmi múdro. Pretože je lepšie vybrať si smrť, než by si smrť mala vybrať vás.
Svoju nezameniteľnú úlohu hrá The Grim Reaper aj v histórii nemeckej power/heavymetalovej legendy Grave Digger. A z mnohých ohľadov sa práve k tejto kapele hodí azda najviac. Po prvý raz sa postava smrti objavila na prvej kompilácii kapely The Best Of The Eighties z roku 1993. Odvtedy sa The Grim Reaper stal neodmysliteľnou súčasťou kapely a zdobí všetky jej radové albumy.
Hector (HAMMERFALL)
Hector je prototyp powermetalového superhrdinu. Je to temný rytier s ukrutnou silou, ktorý je zväčša vyobrazovaný s obrovským kladivom. Po prvý raz sa objavil na debute kapely Glory To The Brave (1997). Je to teda takisto jeden z maskotov, ktorí putujú s kapelami naprieč celou ich kariérou. S výnimkou albumu Infected (2011) zdobí obaly všetkých ďalších radových nahrávok kapely HammerFall a v istom ohľade by sa dokonca dalo povedať, že sa stal azda ešte slávnejším než kapela samotná.
Jack O‘ Lantern (HELLOWEEN)
Roztopašná postavička s vyrezávanou tekvicou namiesto hlavy. Nemeckí Helloween použili svojho Jacka O‘ Lanterna už v toľkých rôznych a častokrát bizarných prevedeniach, že sa dá pokladať azda za jedeného z najúsmevnejších maskotov na metalovej scéne. No či sa nám zdá smiešny alebo nie, či ho berieme ako powermetalové klišé alebo ako odkaz na milú halloweensku tradíciu, určite ho musíme zaradiť medzi najznámejších metalových maskotov.
Set Abominae (ICED EARTH)
Démonická múmia Set Abominae by bola určite veľmi pekným metalovým maskotom. Americkí powermetalisti Iced Earth svojho maskota obdarili žiariacimi očami, dokážu ho zasadiť do najrôznejších pozícií v čase aj priestore a ich grafiky vedia oku fanúšika skutočne ulahodiť. Nech už sa ale akokoľvek snaží byť jedinečným a v mnohých ohľadoch sa snaží odlíšiť, jeho podobnosť s Eddiem je očividná. Set bude pre mnohých metalových nadšencov, bohužiaľ, navždy celkom vydareným tieňom slávneho maskota než jedinečnou entitou.
Jesterhead (IN FLAMES)
Jesterhead sa objavil po prvý raz na obale albumu The Jester Race. Ikonická tvár v tvare diamantu, špicatá šašovská čiapka. To bol prvotný koncept, vytvorený Andersom Fridenom a Niklasom Sundinom. O roku 1996 však Jesterhead prešiel aj množstvom iných transformácii a objavil sa vo rôznych podobách na obaloch albumov, na tričkách či na koncertných pódiách ako súčasť bannerov a kulís. Odkazy na túto postavičku dokonca u In Flames nájdete aj v textoch ich piesní.
Iron Eagle/The Chain Breakers (PRIMAL FEAR)
Vieme si vôbec predstaviť obal albumu nemeckých powermetalistov Primal Fear bez orlov? V drvivej väčšine železné orly (Iron Eagles) alebo aj The Chain Breakers k tejto kapele patria presne tak isto ako Eddie k Maidnom. Kapela však podčiarkuje fakt, že ich maskot nemá nič spoločné s nemeckou orlicou.
Po prvý raz prišiel s kresbou orla údajne ich grafický dizajnér Stefan. Táto kresba sa neskôr stala obalom rovnomenného debutu kapely z roku 1998. Všetkým členom sa zdal tento orol ako dokonalý odraz heavy metalu. Tento symbol sily, agresivity a zároveň slobody a nespútanosti tak sprevádza kapelu od úplného začiatku ich cesty.
Soundchaser (RAGE)
Biomechanická beštia, ktorá bola vytvorená na hliadkovanie. Ako to už ale vo všetkých (dobrých?) filmoch býva, biomechanické kreatúry vytvorené človekom dostanú vždy vlastný rozum a obrátia sa proti svojim stvoriteľom. A Soundchaser nie je žiadnou výnimkou. Stalo sa z neho totiž monštrum, ktoré útočí na všetko, čo vydá akýkoľvek zvuk.
Kapela povýšila úlohu svojho maskota natoľko, že o ňom nahrala celý koncepčný album s hororovo/sci-fi zápletkou. V poradí šestnásty štúdiový počin kapely z roku 2003 dostal, samozrejme, meno Soundchaser.
Captain Adrian The Son Of Satan (RUNNING WILD)
Maskot nemeckých pirátov Running Wild bol podľa zakladajúceho člena a speváka Rolfa „Rock N‘ Rolf“ Kaspareka tiež inšpirovaný maidenovským Eddiem. V roku 1983 práve Rolf vytvoril postavičku piráta – morského vlka, ktorý sa objavuje na obaloch ich albumov. Nakreslil ho z prozaického dôvodu. Neboli peniaze na to, aby grafiky vymýšľal človek z vonku. Podľa neho však kapela potrebovala niečo, čo si človek ihneď všimne a zapamätá. Maskot, akého mali Iron Maiden či Motörhead, bol v tej dobe jasnou voľbou. Kapitán Adrian The Son Of Satan sa zrodil na znak rebélie voči systému a politike. Kapela ale vždy zdôrazňovala, že napriek pomenovaniu svojho maskota určite nie sú satanisti.
Ďalší maskoti
Jimmy McFucknugget (ALESTORM) – Ako meno nemŕtveho piráta kríženého s chobotnicou sa niekde uvádza aj Captain Morgan. Spoločnosť mu robí zombie krysa Barry Shitpeas.
Beast (BATTLE BEAST) – Postavu s hlavou leva, ktorá sa ponáša na netvora z filmových adaptácii rozprávky Kráska a netvor, vytvoril bývalý člen kapely Anton Kabanen a umelec Roman Ismailov.
Skully (BLACK LABEL SOCIETY) – Či už ju vnímate ako súčasť loga kapely alebo ako maskota, lebka, často označovaná ako Skully, neodmysliteľne patrí ku tejto kapele.
Blind Guardian (BLIND GUARDIAN) – Postava zahalená v kapucni či plášti, maskot nemeckej powermetalovej kapely Blind Guardian, dostal rovnaké meno ako má kapela samotná.
Bill Z. Bubb (DANGEROUS TOYS) – Coulrofóbia je asi jedna z najrozšírenejších fóbii. Strach z klaunov popri Kingovi svojím spôsobom vždy živila aj kapela Dangerous Toys a ich nepríčetný maskot.
The Grim Reaper (GRIM REAPER) – Už z mena anglickej heavymetalovej kapely sa dá predpokladať, že sú tiež jednou z kapiel, ktoré si za svojho maskota vybrali smrtku – The Grim Reapera.
Iron Warrior (IRON FIRE) – Maskota dánskej speed/powermetalovej kapely Iron Fire si nepopletiete hlavne vďaka výrazným rohom na jeho prilbe.
[no name]/Goat Skull (JOB FOR A COWBOY) – Postava s kozou lebkou na hlave (alebo namiesto hlavy) sprevádza týchto amerických deathmetalistov od samého začiatku.
Phil (KRON) – S kapelou Korn sa mnohým neodmysliteľne spája voodoo bábika Phil, ktorá tiež spĺňa všetky atribúty dobrého maskota.
Vaari (KORPIKLAANI) – Viete, že Korpiklaani začínali pod názvom Shaman? Starý šaman Vaari s parôžkami sa ale začal objavovať na ich obaloch až od albumu Tales Along This Road (2006).
Melissa (MERCYFUL FATE) – Rohatá lebka Melissa zdobí od vydania rovnomenného albumu z roku 1983 viaceré obaly kapely Mercyful Fate. Asi preto sa niekedy označuje ako maskot.
Bullgod (MONSTER MAGNET) – Monster Magnet si za symbol diabla nezvolili capa, ale býka. Rozzúrená hlava s (niekedy horiacimi) rohmi a klami, ktorú často zdobí septum, zdobí väčšinu ich obalov.
Alister Vale (ORDEN OGAN) – Dlhý kabát, červená šatka a cylinder. Podľa nich spoznáte nesmrteľného Alistera Valea na každom albume nemeckých powermetalistov Orden Ogan už od debutu Vale (2008).
Test Specimen (RADIOHEAD) – Plyšový medvedík, ktorý zmutoval a začal jesť deti. Nápad, ktorý sa zrodil z konšpirácii o genetickom mutovaní DNA. Maskota Radiohead vytvoril Stanley Donwood.
Alien (TANKARD) – Nevrlý zelený mimozemšťan sa striedavo objavuje v pozadí i popredí mnohých obalov albumov tejto thrashovej legendy.