Ghost v Prahe zopakoval scenár spred troch rokov

Zdieľať

Po dlhom čase sa opatrenia uvoľnili natoľko, že si metaloví fanúšikovia môžu konečne opäť vychutnať atmosféru koncertu v mase ľudí pod veľkým pódiom. Jedna z takýchto veľkých akcií sa konala aj v nedeľu 24. apríla v pražskej O2 aréne. Po troch rokoch do stovežatej zavítal fenomén zo Švédska menom GHOST.

Usporiadateľ smeroval návštevníkov k severnému vstupu do budovy a tí sa postupne zhromažďovali už dve hodiny pred otvorením brán. Do arény boli diváci vpustení o šiestej. Všetkých ale prekvapilo, keď sa otvorili zo šiestich vstupov iba dva prostredné a masa sa zliala do lievikovej tlačenice. Napokon sa ale všetci úspešne dostali na svoje miesta.

Koncert odštartovali americkí TWIN TEMPLE presne o siedmej. Štvorica hudobníkov v oblekoch spustila pochodovú muziku ako vystrihnutú zo zafajčeného baru 50. rokov, ktorou na pódium doviedli extravagantných súrodencov Alexandru a Zacharyho Jamesovcov. Po úvodných rituáloch s mečmi, lebkou a krompáčom speváčka šokovala publikum otázkou, či je pripravené tancovať a mnohým vyrazila dych svojím nádherným mohutným hlasom a melódiami plnými úctyhodných koloratúr.

Kapela spustila svoju doo-wopovú plejádu. Celá aréna ožila hneď prvou skladbou v štýle psychobilly a v dobrej nálade ju kapela udržala do poslednej sekundy. Polhodina vyhradená na prvého interpreta utiekla ako voda a bolo mi trochu ľúto, že svoje skvelé hudobné vystúpenie, ktoré už bolo i tak dosť krátke, kapela ešte okresala teatrálnymi vsuvkami na začiatku aj na konci. Niet ale pochýb, že aj to patrí k ich imidžu a v dlhšej minutáži by som určite nepohrdol ani týmito prvkami koncertnej šou sympaticky svojských súrodencov.  

Po dvadsaťminútovom prestoji prišla na rad druhá formácia UNCLE ACID AND THE DEADBEATS. Britské kvarteto po svojich predchodcoch podstatne pritvrdilo a veľká časť publika začala ihneď uznanlivo prikyvovať (rozumej headbangovať). Ale aj napriek nepochybnej muzikantskej profesionalite, vysokej úrovni všetkých skladieb, náročným rytmom, virtuóznym sólam a bezchybnému spevu sa štyridsať minút s druhou kapelou akosi vlieklo. A nielen mne. Väčšina ľudí naokolo nervózne prestupovala z nohy na nohu a kontrolovala čas na mobiloch.

Náročnejšiemu hudobnému materiálu nepomohlo ani to, že kapela do publika pálila jednu skladbu za druhou bez akejkoľvek interakcie. Práve strohý (vlastne žiadny) kontakt s publikom mal pravdepodobne za následok takmer úplne vychladnutie atmosféry v hale.

To, na čo do O2 arény väčšina divákov prišla, sa začalo o deviatej, keď z úplnej tmy zaznelo intro z najnovšieho albumu. Podobne ako na nahrávke Imperium vygradovalo do prvej piesne večera Kaisarion. Gitarové intro odhalilo siluetu prvého ghoula a s nástupom kapely a hlasným výbuchom padla k zemi plachta doposiaľ zakrývajúca celé pódium. Mohutná scéna s troma veľkými „vitrážami“ v pozadí bola pastvou pre oči. Všetci prítomní opäť ožili ako šibnutím čarovného prútika. Kapela začala ihneď pumpovať do davu neuveriteľné množstvo energie.

Okrem väčšej scény pribudlo od poslednej návštevy viac pyrotechniky. Ani tentoraz nechýbali konfety a bankovky, množstvo trsátok lietajúcich do davu, vtipné pózy, scénky a tančeky ghoulov a ani obľúbený gitarový súboj. Nechýbali charizmatické prejavy speváka a ani jeho nenapodobiteľný humor. Počas večera nový Papa, samozrejme, vystriedal niekoľko kostýmov. Jednoducho to nebol zážitok iba pre ucho, ale aj pre oko. Divák nestíhal sledovať, čo všetko sa v jednom momente deje na pódiu. Muzikanti vedeli upútať oko fanúšika tak rafinovane, že ten ani nepostrehol chvíľkovú absenciu speváka na pódiu. Papa sa už len zjavil v ďalšom zo svojich prepracovaných odevov.

Hudobný vrchol večera by sa dal určiť len ťažko. Kapela raketovo vystrelila do výšin hneď prvou skladbou a nepopustila celý večer. Keby som mal ale určiť „divadelný“ vrchol, ten nastal počas inštrumentálky Miasma. Na pódium priviezli na vozíku veľký presklený box, v ktorom ležal uložený Papa Nihil. Toho prebudili na saxofónové sólo, po ktorom zas bezvládne padol do boxu a odviezli ho z pódia.

Z najnovšieho albumu Impera za večer zazneli štyri piesne. Samozrejme, nechýbali ani single Call Me Little SunshineHunter´s Moon. Každý z dvoch predošlých albumov MelioraPrequelle bol zastúpený piatimi skladbami. Zo starších štúdiových dosiek sa do programu dostalo po jednej piesni, ale zato nechýbali ani skladby z minialbumov či cover verzia piesne Enter Sandman od kapely Metallica. Koncertný setlist na toto turné bol vystavaný ozaj bezchybne.

Ghost sa vrátili do Prahy po necelých troch rokoch. Opäť priviezli ako prvú predkapelu zaujímavý a pútavý zjav. Opäť priviezli ako druhú predkapelu talentovaných hudobníkov, ktorým sa však nepodarilo získať publikum tak úplne na svoju stranu. Opäť priviezli prepracovanú scénu a ešte prepracovanejšiu koncertnú šou. Takpovediac zopakovali rovnaký scenár, iba vo väčšom. Ostáva čakať, kedy prídu s ďalšou šou a bude ešte veľkolepejšia.

Setlist: Kaisarion, Rats, From the Pinnacle to the Pit, Mary on a Cross, Devil Church, Cirice, Hunter’s Moon, Faith, Spillways, Ritual, Call Me Little Sunshine, Helvetesfönster, Year Zero, He Is, Miasma, Mummy Dust, Kiss the Go-Goat, Enter Sandman, Dance Macabre, Square Hammer

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←