Život je zmena. Slová klasika, ktoré, samozrejme, nepoukazujú na to, či ide o zmenu k lepšiemu alebo naopak. O rošádach v zostavách rockových či metalových zoskupení sa diskutuje už od nepamäti a fanúšikovia sa často nevedia zhodnúť, či to kapele prospelo alebo nie. Napriek tomu sme vybrali 10 zmien v zostave kapiel, ktoré u väčšiny fanúšikov viedli k zvýšeniu ich popularity.
IRON MAIDEN
Asi najznámejšia heavymetalová kapela na svete akcelerovala rast svojej popularity výmenou speváka v roku 1981. Paul Di’Anno sa z kapely porúčal a nahradil ho Bruce Dickinson. The Number Of The Beast sa stal vstupenkou pre mladého Brucea a, samozrejme, aj kapelu do prvej ligy.
Siahodlhé koncertné šnúry, obrovské kulisy a vypredané haly. Jeho hlas sa stal v 80. rokoch signatúrou heavy metalu. Charizmatický frotman to ťahal so železnou pannou 12 rokov, až nakoniec kapelu opustil. V roku 1999 sa však opäť vrátil. O rok neskôr sa z albumu Brave New World stal opäť bestseller.
HELLOWEEN
Keď v roku 1987 vydala nemecká kapela Helloween album Keeper Of The Seven Keys I, vystrelil raketovou rýchlosťou nad oblaky. Mladý, v tom čase iba 18-ročný Michael Kiske, vystriedal za mikrofónom gitaristu Kaia Hansena, ktorý hlasovo nezvládal narastajúci počet koncertov.
Kiske sa stal ikonou hlavne pre svoju brilantnú techniku, ktorá mu umožňovala dosahovať neuveriteľných výšok a ohýbať tóny s nevídanou ľahkosťou.
V roku 1993, po nezhodách so zvyškom kapely, bol nútený kapelu opustiť. Trvalo dlhých 24 rokov, než sa všetko urovnalo. Michael je stále vzorom pre mnohých powermetalových spevákov po celom svete.
STRATOVARIUS
Podobný príbeh zažil aj Timo Kotipelto, ktorý po nástupe do kapely Stratovarius nahradil za mikrofónom gitaristu Tima Tolkiho. Ten sa rozhodol venovať primárne iba gitare. Album Fourth Dimension sa zjavil ako blesk z čistého neba. Stratovarius konečne zažiaril.
S nasledujúcim albumom Episode sa kapela zaradila medzi najväčšie mená v power/speedmetalovom svete aj vďaka dych berúcej presnosti a Kotipeltovým speváckym výkonom.
Jeho až neuveriteľne mrazivá istota a presnosť v tónoch sa na dlhý čas zdala byť neprekonateľná.
NIGHTWISH
Medzi fanúšikmi kapely nie je doteraz úplne jednoznačne jasné, ktorá výmena na poste speváčky bola tá správna. Väčšina sa však zhodne na tom, že s príchodom Marca Hietalu na post basáka a občasného vokalistu to bola trefa do čierneho.
Obrovskou výhodou bol fakt, že kapela už nepotrebovala externého speváka na živé vystúpenia ako tomu bolo dovtedy. Marco sa v kapele rýchlo adaptoval a začal sa spolupodieľať aj na skladateľskom procese.
Od albumu Century Child sa jeho charizmatický hlas stal drsným opozitom pre každú speváčku, ktorá v kapele doteraz pôsobila.
RHAPSODY OF FIRE
V roku 2000, keď ešte kapela niesla názov Rhapsody, vystriedal na bubeníckej stoličke pôvodného bubeníka menom Daniele Carbonera nemecký hromotĺk Alex Holzwarth.
Jeho prirodzene čistý, neortodoxný štýl, rýchlosť a presnosť v kombinácii s nápaditými figúrami priniesli do kapely tak veľmi potrebný vzduch. Práve vďaka tejto zmene sa stali dovtedy rytmicky dosť monotónne kompozície oveľa prístupnejšie.
Album Dawn Of Victory bol jeho prvým zásekom. O niečo neskôr predviedol neskutočne besný výkon na EP Rain Of The Thousand Flames. Jeho variabilita dovoľovala hrať vo vysokej rýchlosti, ale aj technicky náročné pasáže.
GAMMA RAY
Hoci Kai Hansen sa po odchode z Helloweenu k mikrofónu vrátiť veľmi nechcel, v roku 1994 už veľmi na výber nemal.
Po odchode Ralfa Scheepersa sa kapela ocitla v nelichotivej situácii. Keďže Kai na skúškach kapely spieval za chýbajúceho Ralfa, veľmi sa po novom spevákovi ani neobzerali. Fanúšikovia túto správu prijali s nadšením.
Album Land Of The Free uzrel svetlo sveta v roku 1995. V tom čase rockovému soundu vládol grunge a metal sa ocitol v nemilosti promotérov aj vydavateľstiev. Našťastie, s Hansenom za mikrofónom sa karta obrátila a namiesto prepadáku kapela vyslala jasný signál, že heavy metal sa vracia na scénu.
BLINK 182
Jeden z najvplyvnejších bubeníkov minulého desaťročia Travis Barker sa ocitol v kapele po tom, čo sa naučil za 45 minút setlist a odohral na jeho prvom koncerte s chalanmi 20 songov.
Jeho predchodca nezvládal boj so závislosťou od alkoholu, a tak bola nutná zmena. Barker do kapely dokonale zapadol a posunul hudobnú úroveň skupiny o niekoľko levelov vyššie.
Album Enema Of The State spravil z kapely v roku 1999 pop-punkovú jednotku. Travis ukázal svetu, že aj bicie v pop-punkovej kapele môžu znieť komplexnejšie a jeho štýl hry prevzalo množstvo bubeníkov.
KREATOR
Sami Yli Sirniö sa presúšal v Kreator najprv len ako dočasná náhrada za Tommyho Veterliho. Tak dlho sa motal okolo, až v roku 2001 dostal návrh ostať v kapele natrvalo. Taká lukratívna ponuka sa neodmieta.
S jeho príchodom opustila experimentálne vody a vrátila sa späť ku koreňom. Jeho nový zamestnávateľ ho hneď aj zapojil do nahrávania. Comebacková platňa Violent Revolution v skúške obstála na výbornú.
Album vcucol kapelu späť medzi metalovú špičku. Sami sa v nej udomácnil a postupne sa začal kúsok po kúsku čoraz viac realizovať. Jeho neobyčajné melodické vyhrávky vezúce sa na klasickom nemeckom thrash metale sa stali jedným z poznávacích znamení tejto legendy.
HARLEJ
Bolo pravdepodobne ťažké nahradiť tak charizmatického frontmana, akým Vláďa Šafránék nepochybne bol. Keď kapela oznámila, že novým spevákom bude Tomáš Hrbáček, zdalo sa, že ju to položí.
Opak bol pravdou. Singel Královná Noci vykopol kapelu vyššie, než bola kedykoľvek predtým. Hoci výmena speváka sa mohla stať osudovou chybou, v tomto prípade to tak nebolo. Nový spevák zapadol dokonale.
Vylepšená produkcia a stráviteľnejší hlasový prejav si doslova koledovali o úspech. Učesanejší štýl sadol viac Tomášovi, s ktorým kapela funguje dodnes.
ARCH ENEMY
Na koniec ostala kapela, ktorá v podstate definovala post deathmetalovej speváčky. Aj keď angažovanie Angely Gossow bol dosť progresívnym krokom, až jej ladná výmena za Alissu White-Gluz a následné albumy dostali kapelu na vyššie priečky v predajnosti po celom svete.
Nie všetky výmeny prebiehajú tak hladko ako prebehla táto. Charizmatická modrovlasá speváčka si však okamžite získala fanúšikov. Dôkazom sú nielen predaje, ale aj koncerty, kde vždy nájdete dav dievčat s vlasmi nafarbenými na modro. Každopádne, či už nástup Angely, alebo jej rošáda s Alissou, obe zmeny sa vyplatili.