Rozmýšľali ste, či je v tomto koronovom období bezpečné ísť na koncert? Nie ste jediní. Vedci z nemeckej Univerzitnej nemocnice v Halle sa to rozhodli zistiť experimentom. Ich cieľom je presne zmapovať, ako sa môže koronavírus počas koncertu šíriť medzi návštevníkmi, aby následne prišli na spôsob, ako tomuto šíreniu zabrániť.
Ako to budú robiť? 4000 ľudí vo veku od 18 do 50 rokov s negatívnym testom na Covid-19 sa zúčastní koncertu speváka Tima Bendzkoa, ktorý bude 22. augusta v Lipsku. Na krk dostanú zariadenie, ktoré bude zbierať dáta o tom, kade sa pohybujú, s kým sú v kontakte a ako dlho, respiračné masky a fluorescenčnú dezinfekciu, aby bolo vidieť, akých povrchov sa dotýkali.
Stefan Moritz z univerzity, ktorý stojí v čele experimentu, povedal: ,,Snažíme sa zistiť, či by mohla existovať stredná cesta medzi starým a novým ‚normálom‘, ktorá by umožnila organizátorom prispôsobiť počet ľudí koncertnému miestu tak, aby neboli v strate.“
Okrem toho sa uskutočnia ešte dva experimenty s trochu odlišnými scenármi pre porovnanie. Kým v prvom spomenutom scenári nebudú mať ľudia okrem masiek na tvárach nijaké obmedzenia, v druhom pokuse bude pohyb 4000 dobrovoľníkov na koncerte kontrolovaný. Tretieho scenára sa zúčastní len 2000 participantov, teda polovica pôvodného počtu, a budú musieť sedieť 1,5 metra od seba.
Výsledky experimentu by chceli vedci predstaviť verejnosti začiatkom októbra.
Zdroj: loudersound.com, iflscience.com/text; billboard.com/foto