Pred šesťdesiatimi rokmi 23. apríla 1960 sa v Hillsborough, na predmestí Sheffieldu, narodil jeden z najprehliadanejších a najpodceňovanejších gitaristov sveta STEVE CLARK (Stephen Maynard Clark). Dokonca aj renomovaný časopis Classic Rock Magazine ho zaradil len do viac-menej bulvárneho rebríčka 100 najdivokejších gitarových hrdinov (na jedenáste miesto).
Ako malý chlapec sa začal učiť hru na klasickej gitare a už šesťročného ho mama zobrala na koncert Cliffa Richarda. Po nejakom čase počul u svojho kamaráta Led Zeppelin a bolo rozhodnuté. Klasická gitara šla bokom. Najskôr začal hrávať v lokálnej kapele zameranej na prerábky známych rockových hitov Electric Chicken.
V škole sa spoznal s ďalším gitaristom Petem Willisom. Pete pozval v januári 1978 Stevea na konkurz do DEF LEPPARD (od júla do novembra 1977 fungujúcimi pod názvami Atomic Mass, neskôr Deaf Leopard). Kapela existujúca tri mesiace práve hľadala druhého gitaristu.
Už priebeh konkurzu naznačoval Steveov prístup k povinnostiam, ale aj k hudbe. Na prvý totiž nedorazil a na druhom šokoval celú skupinu, keď na požiadanie, bez prípravy a bez toho, aby vedel, čo od neho budú chcieť, zahral kompletnú pieseň Free Bird od Lynyrd Skynyrd aj s bezchybným záverečným dlhým sólom. Def Leppard mali definitívne ďalšieho člena.
Čo dokáže spraviť alkohol s muzikantom mohol Steve odpozorovať od Willisa. Ten mu prepadol bleskovým tempom. Po vydaní debutového albumu On Through The Night (1980) musel Steve hrávať počas koncertov aj za Petea, lebo niekoľkokrát doslova odpadol na pódiu. Po druhom albume High ‚n‘ Dry(1981) sa jeho alkoholové excesy ešte prehĺbili. Počas nahrávania tretieho albumu Pyromania (1983) bol Willis z kapely vyhodený. Ešte predtým stihol nahrať väčšinu svojich partov.
Clark bol od začiatku svojho pôsobenia v kapele mimoriadne tvorivý. Podľa odhadov skomponoval deväťdesiat až deväťdesiatpäť percent piesní. Vo vymýšľaní riffov bol neprekonateľný. Nie nadarmo mu prischla prezývka The Riffmaster. Vyhadzovom Willisa a príchodom nového gitaristu nastala v Def Leppard zlatá éra.
Tým novým gitaristom bol Phil Collen, ktorý sa ihneď stal Clarkovou spriaznenou dušou. Novovytvorená dvojica sa úžasne dopĺňala. Steve má nevyčerpateľnú invenciu a tvorivý potenciál a Phil je dokonale technicky pripravený gitarista.
Terror Twins, tak ich začali nazývať nielen kvôli gitarovému umeniu, ale hlavne kvôli vyčíňaniu v súkromnom živote. Po jednej noci, z ktorej si nič nepamätali a počas ktorej utratili desaťtisíce libier za hodinky, si Phil uvedomil, že sa mu pitie vymyká spod kontroly a rozhodol sa s alkoholom skončiť (zdravý životný štýl pretavil do vegetariánstva, v súčasnosti je vegán). Žiaľ, Steve pokračoval v zabehnutých koľajach.
Počas nahrávania najúspešnejšieho albumu kapely Hysteria(1987) spôsobovala Steveovi nadmerná konzumácia alkoholu čoraz väčšie problémy. Pri hraní mu robila ťažkosti najmä triaška rúk, v osobnom živote po tom, čo ho opustila priateľka, pociťoval osamelosť a trpezlivosť strácala aj kapela.
Po absolvovaní vyše dvesto koncertov k turné Hysteria (pred týmto turné podpísal zmluvu s firmou Gibson, ktorá mu zaručovala gitary na mieru) odohrali Def Leppard 6. septembra 1989 vystúpenie na odovzdávaní cien MTV Video Music Awards. Na ňom hral s kapelou naposledy.
Steve sa nikdy neoženil. S modelkou Lorelei Shellist žil sedem rokov, ale keďže každý mal svoje pracovné povinnosti po celom svete, vzťah nevydržal. Modelka neskôr vo svojej autobiografii uviedla, že hlavný dôvod bola Steveova závislosť.
Po hospitalizácii kvôli otrave alkoholom zamieril Steve do liečebne v Arizone. Tam sa zoznámil s Janie Dean, závislou na heroíne. Zariadenie opustili spoločne. S predsavzatím, že si navzájom budú pomáhať v boji proti závislosti. Žiaľ, ako to už v takýchto prípadoch býva, opak bol pravdou.
Od roku 1988 pracovala kapela na novom albume Adrenalize(1992), no v roku 1990 dostal Steve od skupiny po jednomyseľnom rozhodnutí šesť mesiacov na to, aby sa dal dohromady. To sa mu veľmi nedarilo.
Po jednom z bežných záťahov v miestnom pube sa 7. januára vrátil pred polnocou domov. Janie ho nechala, tak ako vždy, keď prišiel v takom stave, spať na gauči. Ráno 8. januára 1991 ho našla chladného, s krvou na perách. Podľa pitvy bolo príčinou smrti respiračné zlyhanie v dôsledku kompresie mozgového kmeňa spôsobeného zmesou alkoholu, liekov proti bolesti (predpísaných po zlomení rebier) a antidepresív. V jeho tele bolo nájdené Valium (u nás známe ako Diazepan) a morfium.
Def Leppard, zasiahnutí ďalšou ranou osudu (po amputácii ruky Ricka Allena), s ťažkosťami dokončili album Adrenalize. Steve Clark je uvedený ako autor väčšiny skladieb, no na nahrávke je použitých len zopár jeho riffov. Phil Collen bol tak ťažko zasiahnutý smrťou kamaráta, že mal problémy pri nahrávaní a zvažoval odchod z kapely. Spomína, že pri hraní so Steveovými demami sa cítil, akoby hral s jeho duchom.
Na ďalších albumoch citeľne chýbajú Clarkove nápady a skupina už žiadnym nedosiahla výrazný komerčný úspech.