Brnianski deathmetaloví melodici RAVENOIR sa držia trendu, ktorý si sami udali. Po tom, čo v roku 2021 vydali svoj dlhohrajúci debut a druhý album hneď v roku 2022, sme sa 31. októbra 2023 dočkali ich tretieho štúdiového albumu. Cultus Inferi obsahuje osem skladieb a vyšiel pod hlavičkou českého vydavateľstva Black Barn Music.
V tvorbe Ravenoir mám veľmi rád hneď niekoľko elementov. Jedným z nich je ukladanie vrstiev klávesových zvukov. Napríklad na začiatku úvodnej Glorification Of Godlessness má človek miestami pocit, že si pustil vážnu hudbu. Kapela poslucháča ale veľmi rýchlo vyvedie z omylu dávkou metalových riffov.
A práve práca s gitarami je ďalším znakom, ktorý mám u tejto formácie v obľube. Je jedno, či je skladba rýchla a rytmická ako Crow’s Call a Confession To The Darkness, alebo pomalá a zaťažená ako Black Luna, Belial’s Realm či Kingdom Of Amnesia. V oboch prípadoch gitary v skladbách priam spievajú. V Belial’s Realm dokonca počuť vplyv orientálnych stupníc. Dokonca aj sólové časti vyznejú rovnako dobre v oboch typoch skladieb. V pomalej Black Luna je napríklad melodické sólo pekne korešpondujúce s celkovou náladou skladby, ale v Orgiastic Ceremony ťahavé sólo zaujímavo kontrastuje s rýchlym podkladom.
Je výborné, akú napätú a tajomnú atmosféru vedia harmóniami gitár a klávesových zvukov Ravenoir vytvoriť. K tomu často pridajú zaťaženie rytmu počas spevu v slohách či zaradia na album časti dotvárajúce celkový koncept. Či už sú to nasamplované zvuky v úvodoch skladieb, alebo celé skladby ako v prípade Requiem na najnovšom albume. Intermezzo plné klavírneho zvuku a rituálne znejúcich kotlov albumu ešte pridáva na vážnosti.
Tri roky a tri albumy. Ravenoir sa svojou kariérou pustili do šprintu. Neviem, ako dlho im to vydrží, ale zatiaľ majú dychu v pľúcach až-až. Cultus Inferi je toho jasným dôkazom. Kapela si zachováva svoj osobitý temný a tajomný štýl a navyše stále napreduje v tvorbe podmanivých melódií. Práve tie sa stali znakom kapely a verím, že si nájdu miesto aj v ich ďalších dielach.
HODNOTENIE